5/2 Track & Field Results

MAL_trackandfieldDick Schultz Invitational
Boys (9 teams)
1. Hopewell-Loudon 158, 2. Calvert 127, 6. Lakota 67, 7. St. Wendelin 34, 8. North Baltimore 23, 9. New Riegel 20 Complete Individual Results

Girls (9 teams)
2. St. Wendelin 106.5,, 3. Hopewell-Loudon 93.5, 4. Lakota 91, 6. Calvert 76, 8. North Baltimore 28, 9. New Riegel 8 Complete Individual Results

Margaretta Track & Field Invitational
Boys (11 teams)
2. Seneca East 104

Girls (12 teams)
6. Seneca East 46
Complete Individual Results

Port Clinton Invitational
Boys (6 teams)
5. St. Joseph C.C. 34

Girls (6 teams)
5. St. Joseph C.C. 63
Complete Individual Results

4/30 MAL Baseball Scores

MAL_baseballOld Fort 12 Fostoria St. Wendelin 3
New Riegel 6 Fremont St. Joseph 2
Tiffin Calvert 6 Hopewell-Loudon 3
Lakota 8 North Baltimore 5

4/26 Baseball Scores

MAL_baseballLakota 13 Arcadia 0
Lakota 6 Arcadia 5
New Riegel 2 Columbus Grove 1
New Riegel 15 Columbus Grove 1
Fostoria 14 Old Fort 3
Fostoria 12 North Baltimore 6
North Baltimore 10 St. Wendelin 0
Old Fort 10 St. Wendelin 5
New London 11 Seneca East 7
Seneca East 6 New London 0
Calvert 13 Buckeye Central 3
Calvert 11 Buckeye Central 1
Woodmore 18 Fremont St. Joseph 7
Woodmore 13 Fremont St. Joseph 3

4/26 Track & Field Results

MAL_trackandfieldBill Krause Track Invitational
Boys (12 teams)
6. Seneca East 62

Girls (14 teams)
5. St. Joseph C.C. 40, 8. Seneca East 36

Individual Results

Delphos St. John’s Invitational
Boys (7 teams)
3. Calvert 106

Girls (8 teams)
2. Calvert 100.5

Individual Results

Fostoria Booster Invitational
Boys Black (7 teams)
1. Hopewell-Loudon 181, 2. Lakota 92, 4. St. Wendelin 53, 6. Old Fort 46, 7. New Riegel 30

Girls Black (7 teams)
1. St. Wendelin 131, 2. Lakota 110, 4. Hopewell-Loudon 85, 6. Old Fort 29, 7. New Riegel 13

Individual Results

Gerald Swankhouse Invitational
Boys (8 teams)
8. Mohawk 10

Girls (8 teams)
7. Mohawk 21

Individual Results

4/24 MAL Softball Scores

MAL_softballSeneca East 15 Old Fort 5

Non-League:
Oak Harbor 4 New Riegel 2
Hopewell-Loudon 19 Vanlue 9
Mohawk 11 Arlington 0
North Baltimore 10 Hardin Northern 1
Riverdale 8 Fostoria St. Wendelin 7
Elmwood 5 Lakota 3
Tiffin Calvert 9 Buckeye Central 7

4/21 Softball Scores

MAL_softballSt. Wendelin 11 Ridgemont 0, 5 inn.
Carey 4 Buckeye Central 0
Tiffin Calvert 14 Tiffin Columbian 10

4/19 Track & Field Results

MAL_trackandfieldA.W. Hendericks Invitational
Boys (8 teams)
8. Lakota 14

Girls (8 teams)
5. Lakota 59
Individual Results

St. Wendelin Track Invitational
Boys (12 teams)
4. Hopewell-Loudon 81, 6. St. Wendelin 46, 7. North Baltimore 45, 9. St. Joseph C.C. 29, 11. New Riegel 20, 12. Calvert 13

Girls (11 teams)
5. Hopewell-Loudon 62.5, 6. St. Wendelin 59, 7. Calvert 58, 9. St. Joseph C.C. 40, 10. North Baltimore 26.5
Individual Results

4/16 MAL Baseball Scores

MAL_baseballMohawk 14 Fostoria St. Wendelin 3
Tiffin Calvert 5 Fremont St. Joseph 1
New Riegel 7 Carey 3
Seneca East 7 North Baltimore 1

4/16 MAL Softball Scores

MAL_softballNew Riegel 14 Carey 4, 5 inn.
Fremont St. Joseph 8 Tiffin Calvert 3
Mohawk 10 Fostoria St. Wendelin 5
North Baltimore 7 Seneca East 5
Lakota 11 Hopewell-Loudon 2

4/14 MAL Baseball Scores

MAL_baseballLakota at Carey
Mohawk at Hopewell-Loudon
New Riegel at Fostoria St. Wendelin
North Baltimore at Tiffin Calvert

4/12 Baseball Scores

MAL_baseballDanbury 6 Old Fort 5
Danbury 9 Old Fort 6
Lakota 12 Port Clinton 2
Lakota 13 Port Clinton 12
Seneca East 10 Wynford 0
Seneca East 14 Wynford 4
Tiffin Calvert 6 Northwood 0

4/12 Track & Field Results

MAL_trackandfieldLakota Invitational
Boys (16 teams)
4. Calvert 87, 6. Hopewell-Loudon 47, 7. Lakota 38, 10. Old Fort 28, 13. St. Wendelin 13.5, 15. St. Joseph C.C. 8, 16. New Riegel 7 Complete Results

Girls (17 teams)
5. Lakota 61, 6. St. Joseph C.C. 58.5, 7. Calvert 49.5, 9. St. Wendelin 40, 11. Hopewell-Loudon 34, 15. Old Fort 6, 17. New Riegel 2 Complete Results

New London Relays
Boys (10 teams)
1. Seneca East 101 Complete Results

Girls (8 teams)
7. Seneca East 23 Complete Results

Shelby Invitational
Boys (14 teams)
9. Mohawk 31 Complete Results

Girls (8 teams)
9. Mohawk 29 Complete Results

4/9 MAL Baseball Scores

MAL_baseballCarey 15 Fostoria St. Wendelin 5
Fremont St. Joseph 11 Old Fort 0
Hopewell-Loudon 3 New Riegel 0
Seneca East 1 Tiffin Calvert 0

Non-League:
Elmwood 10 North Baltimore 8
Rossford 12 Lakota 4
Sandusky St. Mary’s 6 Mohawk 2

4/9 MAL Softball Scores

MAL_softballNew Riegel 15 Hopewell-Loudon 0
Carey 9 Fostoria St. Wendelin 0
Seneca East 19 Tiffin Calvert 9
Mohawk 1 Lakota 0
Old Fort 5 Fremont St. Joseph 4

4/8 Baseball Scores

MAL_baseballVan Buren 15 Hopewell-Loudon 3
Carey at Hardin Northern
Elmwood 5 New Riegel 1
Patrick Henry 11 North Baltimore 2
Port Clinton 5 Fremont St. Joseph 4
Tiffin Calvert 9 Margaretta 4

2013-14 MAL Boys Basketball All-League Teams

MAL_boysbasketballMAL Player of the Year: Hunter Perry, Old Fort
MAL Coach of the Year: Eric Hoover, Old Fort

First Team
Hunter Perry – Old Fort – Senior
Jared Wentling – Carey – Junior
Bryan Powers – Carey – Junior
Ryan Lommerse – Hopewell-Loudon – Junior
Ethan Caudill – Seneca East – Senior
Hunter Harrison – Fremont St. Joe – Senior
Michael Bennett – Tiffin Calvert – Senior
Gabe Walters – Fostoria St. Wendelin – Senior

Second Team
Jake Dryfuse – New Riegel – Senior
Zach Boes – Carey – Senior
Colin Timmos – Lakota – Senior
Jacob Frost – North Baltimore – Senior
Maison Steyer – Old Fort – Senior
Ben Linke – Fremont St. Joe – Junior
Mitch Parker – Mohawk – Senior
Drew Ritzler – Tiffin Calvert – Sophomore

Honorable Mention
Austin Ball – Tiffin Calvert – Senior
Austin Perry – Tiffin Calvert – Senior
Matthew Holsinger – Carey – Senior
Laine Wentling – Carey – Senior
Garret Sendelbach – Hopewell-Loudon – Junior
Gauge Sadler  Hopewell-Loudon Freshman
Josh Kirkpatrick – Lakota – Senior
Gunnar Johnson – Mohawk – Junior
Hunter Fitschen – Mohawk – Senior
Tim Ink – New Riegel – Junior
Michael Kirian – New Riegel – Freshman
Chad Wright – North Baltimore – Sophomore
Tyler Trumbull – North Baltimore – Senior
Brad Bannister – Old Fort – Senior
Elijah Cleveland – Old Fort – Freshman
Jack Daniel – Seneca East – Junior
Hunter Saylors – Seneca East
Ryan Williams – Fremont St. Joe – Senior
Marcus Kerr – Fremont St. Joe – Senior
Nick Root – Fostoria St. Wendelin – Senior
Peter Campbell – Fostoria St. Wendelin – Sophomore

2013-14 MAL Girls Basketball All-League Teams

MAL_girlsbasketballMAL Player of the Year: Kamryn Troike, Fostoria St. Wendelin
MAL Coach of the Year: Phil Vaughn, Carey

First Team
Kamryn Troike – Fostoria St. Wendelin – Senior
Kate Brickner – Tiffin Calvert – Senior
Sydney Wentling – Carey – Sophomore
Kara Scherger – New Riegel – Junior
Seina Adachi – Seneca East – Sophomore
Julie Adelsperger – Mohawk – Senior
Aleta Daniel – Hopewell-Loudon – Senior
Lauren Ladd – New Riegel – Senior

Second Team
Ali Rymer – Carey – Senior
Kasey Adelsperger – Mohawk – Senior
Taylor Kirian – New Riegel – Senior
Nicole Bickley – Tiffin Calvert – Senior
Allie Rutter – Fostoria St. Wendelin – Sophomore
Taylor Arbogast – New Riegel – Junior
Hannah Draper – Carey – Senior
Courtney Burns – Hopewell-Loudon – Senior
Alli Adelsperger – Old Fort – Freshman

Honorable Mention
Taylor Ritzler – Tiffin Calvert – Sophomore
Lindsay Bickley – Tiffin Calvert – Sophomore
Logan Johnson – Carey – Senior
Makenzie Wentling – Carey – Senior
Brooke Arbogast – Hopewell-Loudon – Freshman
Hope Brickner – Hopewell-Loudon – Senior
Katie Park – Lakota – Junior
Morgan Mowry – Lakota – Senior
Clara Adelsperger – Mohawk – Senior
Ally Weinandy – Mohawk – Sophomore
Morgan Noftz – New Riegel – Senior
Olivia Frost – North Baltimore – Sophomore
Kiah Powell – North Baltimore – Freshman
Peyton Miller – Old Fort – Freshman
Jordan Magers – Old Fort – Freshman
Hannah Hahler – Seneca East – Junior
Brittany Brookes – Seneca East
Ashley Burns – Fremont St. Joe – Junior
Brianna Reardon – Fremont St. Joe – Junior
Makenzie McAfee – Fostoria St.Wendelin – Junior
Taylor Williams – Fostoria St. Wendelin – Senior

2014 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

OHSAADivision III
Attica District
Shelby Sectional: Mohawk

Division IV
Elida Regional
Carey, New Riegel

Lima District
Ottawa-Glandorf Sectional: North Baltimore

Gibsonburg District
Findlay Sectional: Carey, St. Wendelin
Genoa Sectional: Fremont St. Joseph, Lakota

Shelby District
Columbian Sectional: Calvert, Hopewell-Loudon, Old Fort, New Riegel, Seneca East

3/4 OHSAA Boys Basketball Districts

OHSAADivision IV Lakota District Semifinals
Ottawa Hills 55 Tiffin Calvert 15
Toledo Christian 62 Old Fort 60

2014 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

OHSAADivision III
Ada District
Ada District: Carey
Findlay Sectional: Carey, Hopewell-Loudon, Lakota

Division IV
Kansas District
Kansas District: Calvert, Old Fort
Eastwood Sectional: North Baltimore
Fostoria Sectional: Calvert, Mohawk, New Riegel, Old Fort, St. Wendelin

Willard District
Norwalk Sectional: Fremont St. Joseph C.C., Seneca East