2013 OHSAA State Boys Golf Championship

OHSAADivision III State Golf Championships
16. Bryce Gorrell, Hopewell-Loudon 164
Complete Individual Results

9/26 OHSAA Boys Golf Sectionals

OHSAADivision III Boys Sectional Golf at Sycamore Springs
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Van Buren 340, 2. Allen East 346, 3. St. Wendelin 347, 4. McComb 353, 5. Bluffton 365, 6. New Riegel 387, 7. Elmwood 389, 8. Upper Scioto Valley 392, 9. Arcadia 405, 10. Columbus Grove 409, 11. Ada 424, 12. Carey 438, 13. Ridgemont 447
Individual Qualifiers:
Slade Downing, Ada 80; Cody Franks, McComb 82; Rick Streicher, Bluffton, 87; Chance Watkins, Upper Scioto Valley, 88

St. Wendelin (Peter Campbell 83, Gabe Walters 85, Joey DeHaven 86, Dalton Murray 93)
New Riegel (Travis Williams 88, Jake Dryfuse 99, Lance Smith 100, Shane Halcomb 100)
Carey (Russell Phillips 99, Grant Wentling 105, Luke Vaughn 115, Alex Kimmet 119)

Division III Boys Sectional Golf at Valley View
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Ashland Crestview 305, 2. New London 344, 3. Hopewell-Loudon 347, 4. Wynford 351, 5. Norwalk St. Paul 360, 6. Mohawk 361, 7. Buckeye Central 363, 8. Seneca East 363, 9. Plymouth 440, 10. Riverdale 442
Individual Qualifiers:
Nathan Smith, Wynford, 80; Braydan Dunlap, Mohawk, 82; Chet Margraf, Mohawk, 83; Adam McGinnis, Buckeye Central, 83

Hopewell-Loudon (Bryce Gorrell 74, Jarid Gelinas 81, Aric Creeger 94, Garret Sendelbach 98)
Mohawk (Brayden Dunlap 82, Chet Margraf 83, Carson Weinandy 92, Billy Dunlap 104)

Division III Boys Sectional Golf at Ironwood Golf Course
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
3. North Baltimore 347

North Baltimore (Jacob Frost 82, Brock Boyer 83, Garrett Boyer 90, Chad Wright 92)

2013 MAL Boys Golf Tournament

MAL_golfboys1. Hopewell-Loudon 331, 2. Lakota 354, 3. Mohawk 357, 4. St. Joseph C.C. 362, 5. St. Wendelin 364, 6. North Baltimore 364, 7. Old Fort 364, 8. Seneca East 370, 9. New Riegel 402, 10. Carey 409, 11. Bettsville 473, 12. Calvert NTS
Hopewell-Loudon (Jarid Gelinas 75, Bryce Gorrell 77, Aric Creeger 82, Garret Sendelbach 97, Ryan Blaser 113)
Lakota (Mikayla Dull 79, Hunter Chalfin 83, Josh Mason 95, Kevin Woodruff 97, Collin Gosche 101)
Mohawk (Chet Margraf 78, Brayden Dunlap 82, Carson Weinandy 98, Billy Dunlap 99, Nathan Kimmet 114)
St. Joseph C.C. (Aaron Burns 74, Mathias Michelsen 92, Colin Spader 93, Christian Smith 103, Daniel Foos 107)
St. Wendelin (Dalton Murray 89, Peter Campbell 90, Gabe Walters 92, Joey DeHaven 93, Makenzie McAfee 97)
North Baltimore (Brock Boyer, Jacob Frost 91, Chad Wright 93, Noah Bryan 96, Garrett Boyer 105)
Old Fort (Bred Heilman 83, Adam Alexander 89, Brad Bannister 96, Maison Steyer 102, Trey Hossler 103)
Seneca East (Johnny Diehm 88, Braden Nagel 91, Jack Daniel 92, Brian Kalb 99, Austin Holmer 103)
New Riegel (Travis Williams 96, Aaron Reinhart & Jake Dryfuse 100, Lance Smith 106, Shane Halcomb 107)
Carey (Grant Wentling 97, Russell Phillips 98, Alex Kimmet 99, Devon Huffman 115, Luke Vaughn 119)
Bettsville (Ryan Hager 100, Kenneth Stander 113, Kyle Hager 116, Josh Tiell 144, Alex Tiell 168)
Calvert (Matt Hoffman 88, Henry Burns 96, Bryan Kennedy 103) NTS.

[table id=2 /]

8/26 Boys Golf Results

MAL_golfboysSt. Wendelin 155, Bettsville 232
Hopewell-Loudon 166, Otsego 209

8/22 Boys Golf Results

MAL_golfboysSt. Wendelin 183, New Riegel 200

8/21 Boys Golf Results

MAL_golfboysSt. Wendelin 173, North Baltimore 174, Bettsville 255

8/20 Boys Golf Results

MAL_golfboysNew Riegel 192, Calvert 211

8/19 Boys Golf Results

MAL_golfboysPort Clinton Invitational (21 teams)
16. St. Joseph C.C. 375

St. Wendelin 191, Old Fort 204
New Riegel 200, Bettsville 256
Hopewell-Loudon 167, Arlington 169

8/16 Boys Golf Results

MAL_golfboysLakota Invitational (16 teams)
1. North Baltimore 334, 2. Lake 341, 3. Woodmore 343, 4. Hopewell-Loudon 349, 5. Seneca East 359, 5. Lakota 359, 7. Columbian 365, 8. Mohawk 366, 9. St. Wendelin 368, 10. Old Fort 372, 11. Elmwood 376, 12. Gibsonburg 385, 13. New Riegel 402, 14. Carey 405, 15. Fostoria 410, 16. Calvert no score
North Baltimore 334 (Brock Boyer 71, Garrertt Boyer 83, Jacob Frost 86, Chad Wright 94)
Hopewell-Loudon 349 (Bryce Gorrell 75, Jarid Gelinias 82, Aric Creeger 96, Garret Sendelbach 96)
Seneca East 359 (Johnny Diehm 87, Riley Kalb 89, Braden Nagel 90, Jack Daniel 93)
Lakota 359 (Makayla Dull 83, Hunter Chalfin 84, Josh Mason 87, Kevin Woodruff 105)
Mohawk 366 (Brayden Dunlap 78, Chet Margraf 84, Carson Weinandy 101, Nathan Kimmet 103)
St. Wendelin 368 (Peter Campbell 81, Dalton Murray 94, Joey DeHaven 96, Gabe Walters 97)
Old Fort 372 (Adam Alexander 87, Brad Heilman 93, Maison Steyer 96, Brad Bannister 96)
New Riegel 402 (Lance Smith 96, Aaron Reinhart 99, Andreew Faber 100, Jared Coleman 107)
Carey 405 (Grant Wentling 94, Russell Phillips 97, Devon Huffman 106, Alex Kimmet 108)
Calvert NS (Matt Huffman 86, Bryan Kennedy 95, Henry Burns 99)

8/15 Boys Golf Results

MAL_golfboysSeneca East Invitational (16 teams)
1. Hopewell-Loudon 332, 5. Lakota 347, 7. Old Fort 354, 10. Seneca East 369, 11. St. Joseph C.C. 374, 12. Mohawk 393, 14. Carey 402, 15. New Riegel 432, 16. Calvert no score
Hopewell-Loudon scores: Bryce Gorrell 73, Aric Creeger 80, Jarid Gelinas 81, Garret Sendelbach 98
Mohawk scores: Brayden Dunlap 84, Chet Maigra 92, Billy Dunlap 106, Nathan Kimmet 111
Carey scores: Russell Phillips 95, Grant Wentling 97, Anthony Driggers 104, Devon Huffman 106
New Riegel scores: Lance Smith 97, Aaron Reinhart 106, Andrew Faber 114, Lucas Williams 115

St. Wendelin 189, Danbury 233

8/13 Boys Golf Results

MAL_golfboysAllen East Invitational (11 teams)
8. Carey 415

8/12 Boys Golf Results

MAL_golfboysElmwood Invitational (8 teams)
2. Lakota 341, 3. Hopewell-Loudon 346, 5. St. Wendelin 347

North Baltimore 184, Patrick Henry 188

8/9 Boys Golf Results

MAL_golfboysLakeland Invitational (10 teams)
7. Lakota 355

Liberty-Benton 335, St. Joseph C.C. 363, Kalida 366
Elmwood 181, Seneca East 185, New Riegel 202

 

8/6 Boys Golf Results

MAL_golfboysHawthorne Hills Invitational
1. West Liberty-Salem 321, 2. Allen East 326, 3. Shawnee 335, 4. Van Buren 338, 5. Miami Valley 345, 6. Kalida 350, 6. Elida 350, 8. Parkway 352, 9. Patrick Henry 354. 10. Defiance 361, 10. Findlay JV 361, 12. Anthony Wayne 364, 13. Perry 408, 14. Waynesfield-Goshen 414, 15. Carey 416, 15. Paulding 416, 17. Delphos Jefferson 449,  18. Ridgemont 503

Liberty-Benton 154, North Baltimore 183, Seneca East 222
Hopewell-Loudon 177, St. Wendelin 195, St. Joseph C.C. 198

10/12 OHSAA State Boys Golf Championship Division III Day 1

OHSAA State Boys Golf Championship Division III Day 1
Individuals:
15. Connor Dudley, St. Joseph C.C. 81, 22. Jeremy Hanna, Calvert
Team Results | Individual Results

10/4 OHSAA Boys Golf Districts

OHSAA Division III Stone Ridge District Tournament
(4 teams and 4 individuals qualify to State Championships)
7. St. Joseph C.C. 342, 12. New Riegel 358
Individual State Qualifiers: none

2012 MAL Golf Championship

1. St. Joseph C.C. 36, 2. New Riegel 30, 3. Hopewell-Loudon 29, 4. North Baltimore 27, 5. Calvert 23, 6. St. Wendelin 20, 7. Lakota 16, 8. Old Fort 14, 9. Carey 10, 10. Seneca East 6, 11. Mohawk 4, 12. Bettsville 1

9/29 Boys Golf Scores

TOLEDO ST. JOHN’S INVITATIONAL (15 teams)
14. Calvert 363

9/27 OHSAA Boys Golf Sectionals

Division III Sectional at Sycamore Springs (3 teams and 4 individuals qualify to District)
3. New Riegel 342, 4. Carey 348, 6. St. Wendelin 361
Individual District Qualifiers: Corbin Blair, Carey; Lincoln Stansberry, Carey

NEW RIEGEL (Brady Hall 80, Kory Williams 81, Andrew Hohman 87, Brandyn Reinhart 94)
CAREY (Corbin Blair 79, Lincoln Stansberry 82, Grant Wentling 91, Zack Boes 96)
ST. WENDELIN (Joey DeHaven 87, Kieran Campbell 88, Dalton Murray 92, Peter Campbell 94)

Division III Sectional at Ironwood (3 teams and 4 individuals qualify to District)
4. North Baltimore 355
Individual District Qualifiers: Corey Bean, North Baltimore

NORTH BALTIMORE (Corey Bean 83, Brock Boyer 86, Jacob Frost 90, Garrett Boyer 96)

Division III Sectional at Green Hills (3 teams and 4 individuals qualify to District)
3. St. Joseph C.C. 322, 9. Old Fort 375, 10. Lakota 385, 10. Bettsville 475
Individual District Qualifiers: none

Division III Sectional at Valley View (3 teams and 4 individuals qualify to District)
Calvert, Hopewell-Loudon, Mohawk, Seneca East
Individual District Qualifiers:
PPD to 9/29

9/24 Boys Golf Scores

New Riegel 179, Carey 180, Elmwood 185